AACSB Nedir?

AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) dünyada 48 farklı ülkede yerleşik 716 eğitim kurumunun akredite olduğu işletme ve muhasebe programları kuruluşudur. Başka bir ifade ile dünyadaki 13.000’den fazla programının %5’inden daha azı bu akreditasyonu elde edebilmiştir.

Büyük çoğunluğu ABD ve Avrupa Ülkeleri olmak üzere; Şili, Mısır, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Filipinler, Finlandiya, Danimarka, Yeni Zelanda, Fransa, Norveç, Avusturalya, Kanada Çin, İspanya, Hollanda ve daha birçok ülkede AACSB faaliyet göstermektedir.

Ocak 2015 itibariyle ülkemizde Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi AACSB akreditasyonunu elde etmişlerdir. Fakültemiz, Boğaziçi Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi AACSB ile işbirliği içinde olup akredite olma yönünde ilerlemektedir.

AACSB Akreditasyon Standartları ilk olarak 1919 yılında uygulanmıştır. Yıllar ilerledikçe bu standartlar, kaliteyi artırmak  ve gelişimi sağlamak amacıyla revize edilmiş ve geliştirilmiştir. Son yıllarda ise 2010 ve 2013 yıllarında standartlarda değişiklik yapılarak kalite artırılmak istenmiştir.